Odkrywamy kosmos

Kochane Sowy!

Mamy nadzieję, że Wasze Święta były radosne i pełne zajączkowych niespodzianek:)

Zapraszamy Was do kolejnych zabaw – tym razem poznawać będziemy kosmos. Obejrzyjcie plakat przedstawiający układ słoneczny i przyjrzyjcie się planetom, które się tam znajdują. Może znacie ich nazwy, a jeśli nie poproście rodziców, aby Wam przeczytali. Możecie obejrzeć również krótki filmik o planetach znajdujący się tutaj: Nasz Układ Słoneczny, o Słońcu i planetach dla dzieci - YouTube

Planety krążą wokół słońca – możecie pobawić się, że jesteście wybraną planetą (na przykład Ziemią) i też chcecie krążyć wokół słońca. Postawcie piłkę lub kulkę z papieru na podłodze i ostrożnie biegajcie wokół niej – poczujcie się przez chwilę jak planety:)

Możecie też wyobrazić sobie, że jesteście w kosmosie i próbujecie chodzić na przykład po księżycu. Macie na sobie kombinezon i poruszacie się powoli robiąc wielkie kroki i próbując utrzymać równowagę.

Zajrzyjcie do swoich zielonych książek – na stronie 27 na dole znajduje się tekst, spróbujcie go przeczytać; następnie przewróćcie stronę. Policzcie elementy wskazane na obrazkach i wpiszcie odpowiednie cyferki do działań w przygotowanych kratkach. (s. 28). Na stronie 29 znajdźcie 10 różnic pomiędzy obrazkami, a na stronie 30 wklejcie odpowiednie nazwy planet i wpiszcie w kratkach, którą z kolei od słońca jest podpisana planeta.

W książce z klockami wykonajcie zadania na stronach 49 i 50. Natomiast w książce z literkami zróbcie zadanie na stronie 50.

Możecie wykonać również ciekawą pracę plastyczną wykorzystując to, co akurat macie w domu (może to być plastelina, kredki, a może kolorowe plastikowe nakrętki?). Tematem pracy jest oczywiście kosmos. Zerknijcie do naszych podpowiedzi i spróbujcie - może uda Wam się stworzyć własny Układ Słoneczny.

Możecie również pograć w memory lub pokolorować obrazek przedstawiający planety.

W wolnej chwili posłuchajcie piosenki pt. „Kosmiczna wyprawa”. Możecie pobawić się w wystukiwanie jej rytmu przy pomocy plastikowych butelek (na przykład po wodzie mineralnej) lub za pomocą drewnianych łyżek kuchennych albo nawet kredek.

Jeśli znajdziecie w domu rolkę po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym możecie wykorzystać ją do zrobienia rakiety. (Zerknijcie do podpowiedzi na zdjęciach poniżej). Potrzebna będzie jeszcze folia aluminiowa i kawałeczki kolorowego papieru do ozdoby. Jeśli macie w domu, możecie użyć też bibuły – wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej – miłej zabawy i oczywiście czekamy na Wasze zdjęcia:)

Pozdrawiamy!!!